informacje 24h

newsy ze świata giełdy i nie tylko
Podatki

Zwrot VAT – jaką opcję wybrać?

12 marca 2020
Zwrot VAT - jaką opcję wybrać?

Czynni podatnicy VAT, u których stwierdzono nadwyżkę podatku VAT, mają prawo ubiegać się o jego zwrot. Ustawodawcy ustalili nowe zasady przedstawiające sposób, w jaki ma się to odbyć. Można w nich dostrzec zarówno wady, jak i zalety.

Obowiązki czynnych podatników VAT

Bez względu na to, czy rejestracja czynnych podatników VAT była obowiązkowa, czy dobrowolna, powinni oni wypełnić nałożone na nich obowiązki. Jednym z nich jest złożenie miesięcznej lub kwartalnej deklaracji VAT i zapłata podatku. Ponadto, zobowiązaniem jest również przekazanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pod tą nazwą kryją się księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie. Ma on na celu skrócenie czasu kontroli skarbowej, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli zmniejszyć koszty związane z taką kontrolą.

Ponadto przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE muszą w pewnych przypadkach złożyć również informację podsumowującą VAT-UE. Dzieje się tak, gdy wystąpią następujące czynności:

  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) – sprzedaż towarów do UE,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) – zakup towarów z Unii Europejskiej,
  • sprzedaż usług do Unii Europejskiej, dla których podatnikiem jest ich nabywca.

Przywileje podatników VAT

Czynni podatnicy VAT oprócz obowiązków mają również pewne uprawnienia. Mogą m.in. odliczyć podatek VAT od zakupów. Jest to możliwe, gdy nabyte towary lub usługi będą wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą pamiętać, że VAT mogą odliczyć, dopiero gdy otrzymają fakturę.

Nowe zasady zwrotu VAT

Aby otrzymać zwrot VAT niezbędne jest złożenie deklaracji VAT-7/VAT-7K i ubieganie się o zwrot w określonym terminie. W tym miejscu należy wspomnieć  o przyspieszonym zwrocie VAT na rachunek VAT, który ma zarówno plusy, jak i minusy. Ta opcja pozwala ograniczyć ilość formalności, a przede wszystkim przyczynia się do szybszego zwrotu pieniędzy. Wówczas przedsiębiorca ma jednak ograniczone możliwości dysponowania tymi środkami. Ta forma dotyczy wyłącznie zwrotu podatku na rachunek VAT. Jeżeli decydujemy się zatem na zwrot VAT na rachunek VAT, w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K  powinniśmy zaznaczyć pozycję 68, czyli „Podatnik wnioskuje o zwrot podatku na rachunek VAT (wykazany w poz. 58)”. Nie ma potrzeby składania oddzielnego wniosku.

Nowy zwrot VAT – za i przeciw

Zwrot VAT na podstawie nowych zasad jest o wiele łatwiejszy. Ta opcja jest bardziej przystępna niż przyspieszony zwrot podatku w terminie 25 dni na tradycyjny rachunek przedsiębiorcy, gdzie trzeba spełnić wiele wymogów.

Można również zdecydować się na standardowy zwrot podatku VAT (60 dni) na tradycyjny rachunek bankowy. Wówczas formalności jest mniej, ale na pieniądze trzeba czekać o wiele dłużej.

Z kolei nowa możliwość, czyli zwrot podatku VAT na rachunek VAT to szybka i nieskomplikowana opcja. Przedsiębiorcy nie mogą jednak przeznaczyć zwróconych pieniędzy na dobrowolny cel. Konto VAT pozwala na zapłatę zobowiązań z tytułu podatku VAT, PIT, CIT. Środki z tego konta można przeznaczyć także na składki ZUS, podatek akcyzowy, należności celne oraz podatek VAT wynikający z faktur zakupu na rachunek VAT sprzedawcy. Możliwości zwrotu VAT mają swoje wady i zalety, dlatego też każdy przedsiębiorca powinien je przeanalizować pod kątem własnych potrzeb.

 

Marek Matuszek – 4profit.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *